Fumfels

Apie agility lietuviškai – dabar jau ir Facebook'e! –> Fumfels

Agility istorija

Tuščio ringo stebėjimas parodoje yra nuobodus. Crufts šunų parodos organizatoriai Anglijoje tai suprato. Taigi, 1977 metais komiteto narys John Varley nusprendė, jog reikia kažkokios šou dalies, kuri užpildytų laiką tarp bendro paklusnumo varžybų pabaigos ir geriausių grupės atstovų vertinimo didžiausioje Anglijos šunų parodoje.

Tačiau J.Varley daugiau žinojo apie žirgus nei apie šunis, todėl į pagalbą sukurti kliūtis šunims jis pasikvietė Peter Meanwell, žmogų su didele šunų treniravimo patirtimi. P.Meanwello užduotis buvo sukurti šunims saugų, žiūrovams įdomų renginį, kuriam tiktų kieta danga.

P.Meanwell pasikvietė draugus Stuart Gillam, Kevin Foster, Albert Davies, Trevor Jones ir Fred Welham, kad jie padėtų sukurti įrangą. Čia padėjo patirtis, įgyta dalyvaujant Schutzhund programoje.

Greitai P.Meanwell suprato, kad renginys žiūrovams bus įdomesnis, jeigu dalyviai jame galės varžytis. Taigi, jis paskyrė komandas: jo paties Lincolnshire Alsatian Association (Linkošyro Elzasičių), All Breeds Training Society (Visų veislių mokymo) ir Jones’s Yorkshire Working Trials Training Society (Džono Jorkšyro Lauko Bandymų draugija). Beliko sukurti komandas vienijančias aprangas ir renginys galės debiutuoti Cruft‘uose.

1978-ųjų vasarį dvi komandos, sudarytos iš 4 šunų, įžengė į ringą – pirmą kartą pristatytas agility sportas. Paprastos taisyklės ir greiti bėgimai sulaukė didžiulio žiūrovų dėmesio. Klaidos buvo pastebimos lengviau nei bendro paklusnumo ar parodos programoje. Žiūrovų reakcija užtikrino, kad šunų šuolių per kliūtis programa bus rodoma ir kitais metais. 1979 metais Crufts rėmėju tapo Pedigree.

Greitai šunų treneriai nukopijavo parodomosios programos modelį, matytą Crufts parodoje. Jungtinės Karalystės Kennel Club gauti nusiskundimai apie „nelegalias“ šunų šokinėjimo varžybas paskatino oficialių taisyklių, pradėjusių galioti nuo 1980 m. sausio 1 d., atsiradimą. Peter Lewis, Meanwell‘o draugas ir patyręs varžybų dalyvis, vadovavo naujo šunų sporto, pavadinto „agility“ taisyklių sudarymui.

Pirmosios Kennel Club taisyklės nenurodė, kaip reikia teisėjauti šiai naujai sporto šakai. Lewis sugalvojo ženklų, kuriais teisėjas gali nurodyti klaidas, sistemą. 1980-ųjų Crufts varžybos buvo pirmasis egzaminas naujoms taisyklėms. Meanwell buvo teisėjas ir paprašė Lewis, kad šis užrašinėtų klaidas. „Buvau kažkas panašaus į sekretorių“, pasakojo Lewis

Norėdami toliau tobulinti sportą, Lewis ir jo draugai, Angela ir Bill Chuter, tam skyrė daug laiko – apsvarstė teisėjo atsakomybę, įvairius teisėjavimo būdus ir pan.

Peter Meanwell, agility „tėvas“. AgilityNet.com

Peter Meanwell, agility „tėvas“. AgilityNet.com

 

1977 m. Peter Meanwell, Jungtinėje Karalystėje dirbančio šunų trenerio, paprašoma sukurti parodomąją programą, kuri užimtų laiką, kol ruošiamasi teisėjauti geriausiems parodos šunims Crufts parodoje.

1978 m. vasario 2 d. agility pirmą kartą pristatomas Crufts šunų parodoje Anglijoje: Peter Meanwell ir jo šuo, WT Ch. Jamie of Petricas, laimi, įveikę trasą be klaidų.

1979 m. agility vėl rodomas Crufts.

Trasa buvo aštuoniukės formos su stalu figūros viduryje. Nuo stalo šuo startavo ir finišavo.

Trasa buvo aštuoniukės formos su stalu figūros viduryje. Nuo stalo šuo startavo ir finišavo.

1979 m. gruodis. Pedigree tampa pirmuoju Jungtinės Karalystės agility rėmėju – iki šių dienų. Dalyvavimas Pedigree Finals yra nemažas pasiekimas Jungtinėje Karalystėje.

1980 m. įvyksta pirmosios varžybos pagal Kennel Club taisykles.

1981 m. išleidžiama pirmoji knyga apie agility: „The Dog Agility by Peter Lewis“. Knyga vėliau buvo pataisyta ir papildyta į „The Agility Dog International“.

The Agility Dog

1983 m. Ken Tatsch susitinka Peter Lewis, vieną iš pirmųjų varžybų dalyvių Cruft’uose. Peter Lewis paskatina Ken kurti agility organizaciją JAV.

The Agility Dog

1984 – 1985 m. „Front anf Finish“ žurnale Charles „Bud“ Kramer aprašo agility pagrindus.

Charles (Bud) Kramer ir jo springer spanielis Swinger.

Charles (Bud) Kramer ir jo springer spanielis Swinger.

 

1986 m. USDAA (United States Dog Agility Association, Jungtinių Amerikos Valstijų Šunų Agility Asociacija) suformuojama bendromis Ken Tatsch ir Sandra Davis pastangomis.

USDAA

USDAA

 

1986 m. lapkričio 8 d. Hjustone, Teksaso valstijoje surengiamos pirmosios USDAA agility komandinės varžybos. Dalyvauja 16 šunų ir jų vedlių, atstovaujančių dviems grupėms: DAWG (Dalaso valstija) ir ADEPT (El Paso).

1987 m. sausis. Bud Kramer, jo žmona Lou Ann ir dukra Vel įkuria NCDA (National Committee for Dog Agility, Nacionalinį Šunų Agility Komitetą)

Bud Kramer, tuometinis universiteto dėstytojas, didžiąją laisvo laiko dalį praleido tobulindamas agility.

1988 m. rugpjūčio 5 d. Teksase, Houston‘e – pirmasis USDAA Agility Grand Prix. Paskiriami trys šuolių aukščiai. Varžybas laimi Joyce Zmek ir jo šeltis Trooper.

1990 m. gegužės 5 d. Paskiriamas pirmasis USDAA titulas. Agility Dog® (AD) titulą gauna Alaina Axford su portugalų vandens šuniu, Cooper, Danvilyje, Virdžinijoje.

1991 balandžio 27 d. Pirmąjį USDAA Advanced Agility Dog® (AAD) gauna JoAnn kelely ir jos šeltis Cuddles.

1991 m. gegužės 25 d. Filadelfijoje, Pensilvanijoje suorganizuojamos pirmosios USDAA Dog Agility Masters® komandinės varžybos.

1991 m. birželio 11 d. pirmoji USDAA komanda dalyvauja FCI pasaulinėje šunų parodoje Vokietijoje. Komanda laimi trečiąją vietą.

1933 m. Sharon Nelson įkuria NADAC (North American Dog Agility Council, Šiaurės Amerikos šunų agility taryba).

NADAC

NADAC

 

1993 m. sausio 31 d. pirmąjį USDAA Masters Agility Dog® (MAD) titulą gauna JoAnn Kelley ir jos šeltis Cudddles.

1993 m. birželio 3 d. įvyksta pirmosios USDAA Jaunųjų vedlių varžybos.

USDAA Jaunųjų vedlių programa prasidėjo 1993 metais. Nuo tada tai – kasmetinė nacionalinių varžybų dalis.

1993 m. liepos 3 d. Vašingtone, Grahame surengiamos pirmosios NADAC varžybos.

1993 m. liepos 4 d. pirmąjį NADAC titulą iškovoja Sharon ir Amanda Nelson su korgiu Sunny.

Amanda Nelson ir jos korgis Sunny iškovojo pirmąjį NADAC agility titulą 1993-aisiais (kartu su savo mama Sharon Nelson).

 

Amanda Nelson ir jos korgis Sunny iškovojo pirmąjį NADAC agility titulą 1993-aisiais (kartu su savo mama Sharon Nelson).

Amanda Nelson ir jos korgis Sunny iškovojo pirmąjį NADAC agility titulą 1993-aisiais (kartu su savo mama Sharon Nelson).

„Dabar agility – daugiau nei vienas žmogus, klubas ar valstybė. Kitaip sakant, tai turi tęstis.“ – Peter Lewis.

1994 m. rugpjūčio 13 d. įvyksta pirmosios AKC (American Kennel Club) licencijuotos varžybos Hjustone, Teksase. 181-anm šuniui teisėjauja John Loomis.

1994 m. rugpjūčio 8 d. pirmąjį AKC Novice Agility (NA) titulą iškovoja Rebecca Raths O‘Shell ir korgis Colby Minesotoje.

1995— UKC ( United Kennel Club, Jungtinis Kinologų Klubas) perima NDCA programą.

https://i1.wp.com/pitbullzone.com/community/uploads/2010/12/UKC_Logo3.jpg

UKC

1995 m. kovo 18 d. Laura Yarbrough su Pomeranijos špicu Cody laimi pirmąjį USDAA Agility Dog Champion® titulą.

Laura Yarbrough ir jos Pomeranijo špicas Cody laimi pirmąjį USDAA ADCH titulą. © Nancy Lane

Laura Yarbrough ir jos Pomeranijo špicas Cody laimi pirmąjį USDAA ADCH titulą. © Nancy Lane

1995 m. gegužės 25 d. išsiunčiamas pirmasis savaitinis naujienlaiškis „Clean Run“. Tai – aštuoni susegti lapai.

1995 m. liepos 7 d. pirmąjį Standard NADAC Agility Trial Champion (NATCH) titulą gavo Barb Benner su belgų aviganiu malinua Lexy.

7

Barb Benner ir Lexy Vašingtone laimi pirmąjį NADAC NATCH titulą.

1995 m. spalio 13 d. organizuojamos pirmosios NADAC Nacionalinės varžybos.

1996 m. balandžio 26 d. Kentukyje įvyksta pirmasis USDAA Spring Festival of Dog Agility®.

1996 m. spalio 4 d. pirmoji AKC komanda dalyvauja FCI Pasaulio agility čempionate Šveicarijoje. Dalyvaujama tik large kategorijoje, komanda užima 9 vietą.

1996 m. lapkričio 23 d. Oklahomoje įvyko pirmosios AKC Nacionalinės varžybos. Dalyvavo 220 šunų. Teisėjai Dariene Woz, Patty Drom ir Janet Gaunat išrinko vieną nugalėtoją – Dixie Nobel su šelčiu Delta.

1997 m. Ken Boyd ir jo korgis Becky pirmieji laimi USDAA, AKC ir NADAC nacionalines varžybas per vienerius metus.

8

Ken Boyd ir Becky tapo vienintele komanda, per vienerius metus laimėjusia AKC, NADAC ir USDAA Nacionalines varžybas.

1997 m. balandžio 25 d. Kentukyje pirmą kartą įvyksta USDAA Dog Agility Steeplechase®.

1999 m. birželio 26 d. pirmąjį AKC Master Agility Championship (MACH) titulą iškovoja Marquand Cheek su šelčiu Wyatt.

9

Marq Cheek iš Kalifornijos ir jo šeltis Wyatt.

1999 m. rugpjūčio 1 d. pirmąjį NADAC Jaunojo vedlio NATCH titulą gavo Amanda Nelson ir jos korgis Sunny.

2000 m. Įkuriama IFCS (International Federation of Cynological Sports, Tarptautinė Kinologinio sporto federacija). Jos paskirtis – sujungti skirtingų valstybių šunų sporto organizacijas ir organizuoti bendrus renginius.

2001 m. USDAA tampa privilegijuotu IFCS nariu.

2002 m. kovo 31 d. įvyksta pirmasis IFCS pasaulio čempionatas, dalyvauja šešios valstybės. USDAA JAV komanda iškovoja aukso medalius komandinėse ir individualiose varžybose.

2004 m. AKC pakviečiama dalyvauti agility varžybose Crufts šunų parodoje. Jen Pinder ir jos border kolis Static keliauja į Angliją reprezentuoti JAV.

Pirmosios trasos buvo paprasto aštuoneto formos. Stalas naudotas kaip „susikirtimo taškas“, taip pat kaip startas ir finišas. Kai Lewis komitetas suteikė laisvę teisėjui statyti tokią trasą, kokią jis nori, atsirado mums žinomas agility sportas.

Lewis 1983 m. įkūrė nacionalinį agility klubą. Klube vyko teisėjavimo seminarai, buvo mokoma, kaip kurti trasą pagal skurdžias Kennel Club taisykles. Greitai ir kitose valstybėse susidomėta agility sportu. Lewis dėka sportas išpopuliarėjo, pirmiausia pasiekdamas Olandiją, Belgiją, Švediją, Norvegiją ir Prancūziją.

Agility sportui populiarėjant, susirūpinta, kad be bendros tarptautinės organizacijos agility kiekvienoje šalyje gali turėti didelių skirtumų. Lewis ir prancūzų agility mėgėjas Jean-Paul Petitdidier paprašė FCI priglausti agility po savo sparnu. Buvo adaptuotos prancūziškos taisyklės ir Petitdidier tapo FCI Agility Komisijos prezidentu.

Lewis rašė agility straipsnius įvairiuose Europos žurnaluose: „kažkas man sakė, kad šis naujas šunų sportas bus populiarus, tačiau tuomet dar nemaniau, kad tai nutiks visame pasaulyje“.

1983 metais Lewis ir jo žmona Olimpijoje, JAV, susitiko su amerikiečiu Ken Tatsch. Lewis‘ai su Tatch aptarė agility asociacijos JAV įkūrimo galimybes. Tuo pačiu metu kitas amerikietis, Charles (Bud) Kramer taip pat kūrė agility planus.

„Dabar agility – daugiau nei vienas žmogus, klubas ar valstybė. Kitaip sakant, tai turi tęstis.“ – Peter Lewis.

Autorė Brenna Fender yra rašytoja. Sportuoja ne tik agility, bet ir kitokį “šunišką“ sportą.

Šis straipsnis perspausdintas su leidimu iš Clean Run žurnalo, www.cleanrun.com

Vertė Gabija Vyšniauskaitė fumfels.tk

Reklama

Komentarai:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 2012-12-02 by in Agility, Clean Run.

Temos

%d bloggers like this: